Fællesskabet Vigen

CENTER FOR SOCIALE TILBUD

En del af Lemvig Kommune

 

Fællesskabet Vigen

- Et liv i trivsel

 

Center for Sociale Tilbud, Vasen 14, Indgang C.

 

Vigen er et aktivitetssted med socialt indhold, der er indrettet i et stort, lyst og venligt lokale med bl.a.

et veludstyret køkken og et hyggeområde med sofaer.

 

Stedet benyttes af forskellige grupper og er bl.a. et tilbud til borgere med nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne efter §85 i Lov om social service.

 

Trivsel, medbestemmelse, inddragelse, respekt, anerkendelse og udvikling er centrale og vigtige ord for arbejdet i Vigen. Der arbejdes frem mod at højne brugernes selvstændighed, give alle en større ansvarsfølelse, forbedre de generelle sociale kompetencer og hjælpe til at skabe et liv i trivsel.

I praksis betyder det, at brugerne deltager i indkøb og madlavning, at sociale spilleregler trænes i praksis og at brugerne deltager i planlægning af f.eks. aktiviteter og ture.

 

 

Se Fællesskabet Vigens tilsynsrapport her.

Download pjece om Fællesskabet Vigen her.

 

Kontakt

Centerleder Tanja Guldhammer tanja.guldhammer@lemvig.dk

Telefon: 9663 1521

Kontoret i Lemvig

center.sociale.tilbud@lemvig.dk

Telefon: 9663 1197

 

Kontoret på Kærhuset

kaerhuset@lemvig.dk

Telefon: 9663 1950

 

Afdelingsleder Susanne Hermannsen

susanne.lisby.hermannsen@lemvig.dk

Telefon: 9663 1523 / 3060 5251

 

Afdelingsleder Bente Romby Steensen

bente.romby.steensen@lemvig.dk

Telefon: 9788 8370 / 5116 6751

 

Afdelingsleder Lenette Pedersen

lenette.pedersen@lemvig.dk

Telefon: 2030 3878

 

Afdelingsleder Kærhuset Torben Kristiansen

torben.kristiansen@lemvig.dk

Telefon: 2159 9413